Już 19 lipca rusza ukochana przez wielu sympatyków piłki nożnej Ekstraklasa. Na „pierwszy ogień” pójdzie spotkanie obecnego mistrza Polski – Jagiellonii Białystok z Puszczą Niepołomice. Kto we wcześniejszych sezonach inaugurował ligę oraz czy były to mecze pełne emocji, czy raczej nudzące po pierwszych kilkunastu minutach? Zapraszamy na małą retrospekcję, w której ukażemy poszczególny mecz otwarcia danego sezonu.

Mecze otwarcia. Spotkanie Warty Poznań z Pogonią Szczecin.

Mecz otwarcia sezonu 2023/24 Warta Poznań – Pogoń Szczecin 0:1

Zeszły sezon wystartował 21 lipca. Mecz otwarcia w Ekstraklasie odbył się w Grodzisku Wielkopolskim. Przy obecności 3274 widzów Warta próbowała urwać punkty przygotowującej się do europejskich pucharów i starcia z Linfield FC, Pogoni Szczecin. Efthymios Koulouris otworzył wynik w 38. minucie spotkania i na tym się skończyło. Ostatecznie to „Portowcy” zrobili swoje i w dobrych nastrojach przygotowywali się do walki w Europie.

Mecz otwarcia sezonu 2022/23 Raków Częstochowa – Warta Poznań 1:0

15 lipca ligę zainaugurowano w Częstochowie. Do tego spotkania również wytypowano Wartę Poznań, która zmierzyła się z „Rycerzami spod jasnej Góry”. Vladislavs Gutkovskis w 79. minucie strzelił pierwsza i jak się okazało jedyną bramkę.

Inauguracja sezonu 2021/22 Bruk-Bet Termalica Nieciecza – Stal Mielec 1:1

23 lipca na mecz otwarcia wybrano pojedynek beniaminka z Niecieczy ze Stalą Mielec, która ledwo co utrzymała się w lidze. Jeszcze w pierwszej połowie Ernest Terpiłowski został strzelcem debiutanckiej bramki w sezonie. W końcu po zmianie stron Stal szybko wyrównała stan rywalizacji. Dokonał tego Grzegorz Tomasiewicz, który wykorzystał rzut karny w 48. minucie, jednak najbardziej zapamiętaną akcją z tego meczu była ta:

Inauguracja sezonu 2020/21 Zagłębie Lubin – Lech Poznań 2:1

To był ostatni sezon z 16, a nie 18 drużynami. Nie obowiązywała także zasada grupy mistrzowskiej i spadkowej. Dlatego też inauguracja odbyła się dopiero 21 sierpnia. Były to pandemiczne czasy, gdzie stadiony mogły być wypełnione tylko w części. Na mecz otwarcia w Ekstraklasie zaplanowano starcie Zagłębia Lubin z Lechem Poznań. Na trybunach z racji na restrykcje zasiadło tylko 3968 kibiców.

Do przerwy prowadził Lech, dla którego gola w doliczonym czasie strzelił Mikael Ishak. Po zmianie stron losy spotkania dzięki golom Lubomira Guldana oraz Sasy Balicia z 82. i 87. minuty. Takie mecze otwarcia to my lubimy.

Początek sezonu 2019/20 Arka Gdynia – Jagiellonia Białystok 0:3

Trzy bramki padły też rok wcześniej. 19 lipca Arka podejmowała u siebie Jagiellonię. Optymizm w Gdyni bardzo szybko opadł. W 6. minucie wynik otworzył Bartosz Bida. Dodatkowo po 18 minutach gry było już 0:2 za sprawą Jesusa Imaza. Rezultat w końcowej fazie meczu ustalił Taras Romanczuk.

Więcej o naszej rodzimej lidze przeczytasz tutaj.